АВАЛСКИ ТОРАЊ – ЕНЕРГЕТСКИ ЕФИКАСНИЈИ СИМБОЛ ГРАДА

Од Djurdjina Zbiljić У Вести

12

сеп
2024

Авалски торањ сигурно је један од најпрепознатљивијих заштитиних знакова Београда. Са видиковца торња пружа се спектакуларан поглед од Шумадије до Вршачке куле, а захваљујући телекомуникацијској опреми емитује се телевизијски и радио сигнал. Торањ на Авали је наш најважнији телекомуникациони објекат са највећим максимално дозвољеним снагама предајника који емитује три дигитална телевизијска канала, односно пакета ТВ програма, пет аналогних радио програма у ФМ технологији и један дигитални пакет радио програма у ДАБ+ технологији. Оно што ретки знају јесте да је потрошња електричне енергије самих предајника око 130 kWh континуирано, док цео комплекс торња троши око 200 kWh, односно око 150.000 kWh на месечном нивоу. Рационалном употребом и набавком најсавременије опреме труде се да остваре максималне уштеде електричне енергије.

Набавка предајника новије генерације који су знатно ефикаснији, први је корак у уштеди енергије. Примера ради, на Авалском торњу раније су коришћени телевизијски предајници старије генерације, чија је ефикасност била око 20 одсто. Пре пар година набављени су технолошки напредни предајници са знатно већом ефикасношћу од 42 одсто. Дипл. инж. Сава Савић, директор Емисионе технике и везе објашњава да је на тај начин на месечном нивоу уштeђено око 30.000 kWh и постигнуто је смањење емисије CO2 од 12.000 кг. Исти принцип примењују и за радијске предајнике, те у скорије време планирају и замену старијих ФМ предајника и на Авали.

– Рационалном употребом клима уређаја и коришћењем обичних вентилатора где за то постоји могућност штедимо електричну енергију. На девет емисионих станица смо инсталирали аутоматику која аутономно одлучује да ли ће бити укључен клима уређај или вентилатор у зависности од спољње и унутрашње температуре. Анализом рада автоматике, уочили смо да је свега 15 одсто времена био укључен клима уређај, док је вентилатор радио 85 одсто. Наша процена је да смо на тај начин уштедели око 9.000 kWh по једној емисионој станици на којој имамо инсталиран напредни аутоматизовани систем вентилације и климатизације – објашњава Савић.

Посебно истиче да редукцијом снаге предајника током ноћних сати, када је слушаност и гледаност програма врло мала, штеди се пуно енергије, а сервисна зона је врло мало смањена.

АГРЕГАТИ И НЕПРЕКИДНО НАПАЈАЊЕ ЕНЕРГИЈОМ На сваком важном предајничком објекту, па и на Авалском торњу постоји систем за обезбеђивање непрекидног напајања објеката електричном енергијом. Систем се састоји од уређаја за непрекидно напајање (УПС) и дизел агрегата одговарајуће снаге. При нестанку напајања из електричне мреже, напајање опреме преузима УПС и то без прекида у емитовању. Аутоматика агрегата региструје нестанак електричне енергије и стартује агрегат. Након неких 15 секунди, агрегат постигне стабилне параметре у смислу напона и фреквенције и онда се напајање преусмерава преко агрегата. Капацитети УПС-ева се пројектују тако да могу да држе комплетно оптерећење и напајају опрему око 10 минута, што је и више него довољно јер агрегат преузима напајање за мање од минута. Снаге агрегата се пројектују тако да буду оптерећени у опсегу од 40-70 одсто максималне снаге.

– На Авали имамо УПС произвођача Сцхнеидер Елецтриц најновије генерације, одговарајуће снаге и капацитета и три агрегата сваки снаге 400 kVA. Сви УПС уређаји у дизел електричном агрегату су модернизовани и повезани у систем мониторинга – додаје Савић.

Свакако је дигитализација емитовања ТВ и радио програма донела огромне уштеде у потрошњи електричне енергије и у коришћењу фреквенција као ограниченог добра.

Текст је преузет са: energetskiportal.rs

Оставите одговор

Translate »